Haberler

1 MİLYON AMATÖR DENİZCİ GELİYOR

LOGO (290 x 200)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Tur­han, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönü­mü olan 2023’e kadar 1 milyon vatandaşa denizcilik kültürünü aşılamak istedikle­rini belirterek, ücretsiz verilecek amatör denizcilikle ilgili temel eğitim programını başlattıklarını söyledi.

Turhan, "Hedef2023: Bir Milyon Amatör Denizci Projesi" tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, denizlerin dünya ve insanlık açısından öneminin kelimelerle ifade edilmeyecek kadar fazla olduğunu söyledi.

Türkiye'nin geleceğinin denizcilikte olduğunu vurgulayan Turhan, “Yüzümüzü tam anlamıyla denizlere çevirmeliyiz" dedi. “Amatör denizci sınavına katılmak için gerekli olan elektronik ortamda verilen eğitim programına alternatif yeni yaptığımız yönetmelik değişikliğiyle liman başkanlıklarında ve bakanlık merkez teşkilatında teorik ve uygulamak eğitim programlarının geçerli sayılacağı düzenlemeyi hayata geçirdik” diyen Bakan Turhan, “Bu bağlamda eğitim konulanını içeren amatör denizci rehberi hazırlanmış olup, eğitim için müracaat eden vatandaşlarımıza da ücretsiz dağıtılacak. Müracaatlar ülkemiz genelinde 71 liman başkanlığı ile bakanlığımız merkez teşkilatında yapılacak cu-martesi pazar günleri ücretsiz verilecek 4 saatlik teorik ve uygulamalı eğitim sonunda yapılarak başarılı olan vatandaşlarımıza amatör denizci belgeleri verilecek, sınavlardaki başarı bizim de başarımız olacak" şeklinde konuştu.

Basın mensuplarına da eğitim verilecek

Turhan, basın mensuplarına yönelik de 2-7 Ekim de yapılacak eğitim ve sınav sonrasında amatör denizci belgesi verileceğini bildirdi.

Turhan, 2003’te 37 olan tersane sayısının 78 e çıktığını belirterek. “İnsanımızın da sektörümüzün de yüzünü tekrar denize çevirmiş olduk. Çünkü denizde bolluk, bereket ve gelecek var. Denizcilik sektörü, fiziki altyapısının yanında beşeri gücüyle de bütünlük arz etmek zorunda" değerlen-dirmesinde bulundu.

Turhan, Türkiye’nin, 112 bin eğitimli gemi adamıyla Çin den sonra bu alanda ikinci sırada bulunduğunu söyledi. Bugüne kadar verilen amatör denizci belgesi sayısının 210 bin olduğunu anlatan Turhan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 390 kişiden birinin amatör denizci belgesinin bulunduğunu, bu verilerin Hollanda’da 64’te bir, İtalya’da 68’de bir, Almanya’da 184‘te bir kişi düzeyinde olduğunu ifade etti.

Diğer Haberler