IMO Numarası & MMSI

IMO Numarası & Deniz seyyar Servis Tanıtım Numarası (MMSI )

100 GT ve üstü ağırlığa sahip açık denizlerde seyre elverişli tüm motorlu ticaret gemileri “IMO” ile başlayan 7 haneli bir tanıtım numarasına sahiptir ve bu numara geminin gövdesine (kıç kısmında) işaretlenmiştir. Bu numara hiçbir zaman başka bir gemiye atanmaz ve ilgili gemi için tanzim edilen tüm belgelerde belirtilmelidir.

IMO numarasından muaf olan gemiler dinlence amaçlı yatlar, mekanik tahrik özelliğine sahip olmayan gemiler, ahşap tekneler, savaş gemileri, asker taşıma gemileri, yalnızca balıkçılıkta kullanılan gemiler, yüzey havuzlar ve benzerleridir.

Deniz Seyyar Servis Tanıtım Numarası (MMSI) IHS Fairplay, eski adıyla Lloyd’s Register – Fairplay, tarafından tüm gemilere atanan bir numaradır. Bu numara özellikle gemideki telsizlerin DSC (Sayısal Seçmeli Arama) özelliğini kullanarak acil durum iletişimi için ve aynı zamanda EPIRB’ın (Acil Durum Konum Gösterici Telsiz Vericisi) otomatik olarak etkinleştirildiği ve felaket hakkındaki bilgilerin ilgili makamlara iletildiği örneğin geminin batması gibi acil durumlarda önem arz etmektedir.